Od kdy začít s miminkem cvičit

Velmi často dostávám od rodičů otázku, od kdy je cvičení pro miminka vhodné. Ještě, než rodičům odpovím, ptám se jich, zda mají na mysli skupinové lekce cvičení s dětmi nebo zda chtějí cvičit s miminkem doma, protože v tom vnímám maličko rozdíl.

SKUPINOVÉ LEKCE CVIČENÍ

Pokud bychom se bavili o docházení na skupinové lekce cvičení, do nějakého zařízení v našem okolí, tak je v první řadě potřeba, podívat se na to, jaké kurzy nabízejí, protože né všude cvičí i s těmi nejmenší dětmi.

Já začínám skupinové lekce cvičení s dětmi od dvou měsíců věku, ale tady velice záleží na tom, jak se cítí maminka. Zda už je připravená sbalit miminko, dopravit se na lekci a jít do kolektivu.

  • Mám zkušenost, že maminky, které mají první miminko, tak pro ně je takový ideální čas kolem třetího měsíce věku děťátka. S děťátkem už se hezky sladily, mají zvládnuté kojení/krmení, miminko začíná být více aktivní a méně spinkat, maminka se po porodu vrátila „do formy“ a začíná pokukovat po nějakých aktivitách, které by mohla s děťátkem dělat.
  • Maminky, které mají druhé nebo třeba třetí miminko, tak už jsou řekněme takové odvážnější. Příchod dalšího děťátka už je tolik „nezaskočil“ a tyto maminky přicházejí na lekce cvičení obvykle dříve.

U cvičení, jako u jiných aktivit pro rodiče s dětmi, bych vám doporučila, aby jste dali na svoji intuici, zda opravdu chcete chodit na skupinové lekce. Zda jste ten typ, který rád vyrazí z domu, pozná se s dalšími maminkami, posdílí své zkušenosti, případně i nějaké trápení, které s děťátkem právě prožívá nebo zda je toto pro vás úplně něco nepředstavitelného. Jste spíš pravý opak, nepotřebujete mít mnoho lidí kolem sebe a při představě sdílení o plínkách, kojení, blinkání či spánku vám leze mráz po zádech.

Každá z těchto variant je v pořádku, a v případě, že vám skupinové lekce nevyhovují, tak se vůbec nic neděje, dnes je i spousty jiných možností. Některé lektorky je možné pozvat si domů na individuální konzultaci, případně je možné využít nabídku on-line kurzů, díky kterým můžete cvičit odkudkoliv a kdykoliv. On-line kurzy jsou skvělé i v případě, že ve vašem blízkém okolí chybí nabídka kvalitního cvičení s miminky nebo máte doma další dítko, na které nemáte hlídání a na dopolední lekce se nedostanete.

CVIČENÍ DOMA

Pokud se bavíme o cvičení doma, tak svým způsobem s děťátkem vlastně už dávno cvičíte 😉

Když se vrátíme v čase, zpět do maminčina bříška, tak tam bylo miminko schoulené, bylo ve vodním prostředí, mělo stálý kontakt s maminkou, neznalo změny poloh ani gravitaci. Takže všechno co od narození s děťátkem děláme: přebalujeme ho, koupeme, nějakým způsobem ho nosíme, zvedáme, pokládáme zpět na podložku, tak toto všechno je pro miminko vlastně takový tělocvik.

Po narození jsou všechny pohyby děťátka nekoordinované, řízené reflexy, teprve postupně jsou reflexy nahrazeny vědomými reakcemi a pohyby řízenymi mozkem a vlastní vůlí. Většina novorozeneckých reflexů vymizí do konce třetího měsíce věku. Proto je dobře, když děti hodně chováme, nosíme a dopřáváme jim co nejvíce volného pohybu, díky kterému se učí pracovat se svým tělem v gravitaci.

Není vůbec důležité se stresovat s myšlenkou, že 1x denně alespoň 30 min. musíme s děťátkem cvičit. Já učím rodiče, aby vnímali souvislosti, aby se naučili pozorovat svoje děťátko a uměli mu nabídnout aktivní, ale i odpočinkové úchopy v jejich náruči, a aby při každé vhodné příležitosti nabídli miminku nějakou hravou aktivitu, která bude podporovat jeho aktuální, přirozený psychomotorický vývoj.

Z mých zkušeností má daleko větší efekt, když rodiče nabízí cviky v průběhu celého dne. Je daleko lépe cviky opakovat častěji a cvičit kratší dobu, protože to nám většinou zajistí kvalitní provedení cviku. Pokud se budu soustředit na to, že chci do našeho denního režimu zahrnout cvičení 1x denně, nějakou sestavičku, která bude mít třeba 30 min., tak je velmi pravděpodobné, že cvičení miminko nevydrží, cviky bude provádět ve špatném provedení a celkově bude při cvičení nespokojené. Tipy co dělat, když děťátko při cvičení pláče si nechám zase na někdy jindy 😉

Komentáře