Od kdy začít s miminkem cvičit

Často dostávám od rodičů otázku, od kdy je cvičení pro miminka vhodné. Ještě, než rodičům odpovím, ptám se jich, zda mají na mysli skupinové lekce cvičení s dětmi nebo zda chtějí cvičit s miminkem doma, protože v tom vnímám rozdíl.

SKUPINOVÉ LEKCE CVIČENÍ

Pokud bychom se bavili o docházení na skupinové lekce cvičení do nějakého zařízení v našem okolí, tak je v první řadě potřeba podívat se na to, jaké kurzy nabízejí. Ne všude probíhá cvičení i s těmi nejmenšími dětmi.

Já začínám skupinové lekce cvičení s dětmi od dvou měsíců věku. Ale tady velice záleží na tom, jak se cítí maminka. Zda už je připravená sbalit miminko, dopravit se na lekci a jít do kolektivu.

  • Mám zkušenost, že pro maminky, které mají první miminko, je takový ideální čas kolem třetího měsíce věku děťátka. S děťátkem už se hezky sladily, mají zvládnuté kojení/krmení, miminko začíná být více aktivní a méně spinkat, maminka se po porodu vrátila „do formy“ a začíná pokukovat po nějakých aktivitách, které by mohla s děťátkem dělat.
  • Maminky, které mají druhé nebo třeba třetí miminko, jsou už odvážnější. Příchod dalšího děťátka je tolik „nezaskočil“, a tak přicházejí na lekce cvičení obvykle dříve.

U cvičení, jako u jiných aktivit pro rodiče s dětmi, bych vám doporučila, abyste dali na svoji intuici, zda opravdu chcete chodit na skupinové lekce. Jste ten typ, který rád vyrazí z domu, pozná se s dalšími maminkami, posdílí své zkušenosti, případně i nějaké trápení, které s děťátkem právě prožívá? Nebo je pro vás toto něco nepředstavitelného? Možná jste pravý opak, nepotřebujete mít mnoho lidí kolem sebe a při představě sdílení o plínkách, kojení, blinkání či spánku vám běhá mráz po zádech.

Každá z těchto variant je „vpořádku„. V případě, že vám skupinové lekce nevyhovují, vůbec nic se neděje. Dnes je i spousta jiných možností. Některé lektorky je možné pozvat si domů na individuální konzultaci, případně je možné využít nabídku on-line kurzů, díky kterým můžete cvičit odkudkoliv a kdykoliv. On-line kurzy jsou skvělé i v případě, že ve vašem blízkém okolí chybí nabídka kvalitního cvičení s miminky nebo máte doma další dítko, pro které nemáte hlídání a na dopolední lekce se nedostanete.

CVIČENÍ DOMA

Svým způsobem s děťátkem už doma dávno cvičíte 😉

Když se vrátíme v čase, zpět do maminčina bříška, miminko tam bylo schoulené, bylo ve vodním prostředí, mělo stálý kontakt s maminkou, neznalo změny poloh ani gravitaci. Takže všechno, co od narození s děťátkem děláme – přebalujeme ho, koupeme, nějakým způsobem ho nosíme, zvedáme, pokládáme zpět na podložku – je pro miminko vlastně takový tělocvik.

Po narození jsou všechny pohyby děťátka nekoordinované, řízené reflexy, teprve postupně je nahrazují vědomé reakce a pohyby řízené mozkem a vlastní vůlí. Většina novorozeneckých reflexů vymizí do konce třetího měsíce věku. Proto je dobře, když děti hodně chováme, nosíme a dopřáváme jim co nejvíce volného pohybu, díky kterému se učí pracovat se svým tělem v gravitaci.

Není vůbec důležité se stresovat myšlenkou, že 1x denně alespoň 30 minut musíme s děťátkem cvičit. Já učím rodiče, aby vnímali souvislosti, aby se naučili pozorovat svoje děťátko a uměli mu nabídnout aktivní, ale i odpočinkové úchopy v jejich náruči, a aby při každé vhodné příležitosti nabídli miminku nějakou hravou aktivitu, která bude podporovat jeho aktuální, přirozený psychomotorický vývoj.
Ze zkušeností mohu říct, že má daleko větší efekt, když rodiče nabízí cviky v průběhu celého dne. Je lepší cviky opakovat častěji a cvičit kratší dobu, protože nám to většinou zajistí kvalitní provedení cviku. Pokud se budu soustředit na to, že chci do denního režimu zahrnout cvičení 1x denně, nějakou sestavičku, která bude mít třeba 30 minut, je velmi pravděpodobné, že miminko cvičení nevydrží, bude cviky provádět špatně a celkově bude během aktivity nespokojené. Tipy, co dělat, když děťátko při cvičení pláče, najdete v tomto článku. 😉

Jsem certifikovanou lektorkou psychomotorického vývoje dítěte od narození do jednoho roku věku, lektorkou cvičení s dětmi od narození do 3 let, lektorkou masáží dětí a kojenců. Jsem autorkou knížky Hravé cvičení pro děti s Péťou a zakladatelkou mimiPORADNY, která oslavila už 8. narozeniny. Mými online kurzy prošlo přeš 15 tisíc spokojených dětiček a maminek, které si společně doma cvičí.
Komentáře