Péče o miminko s hypertonií

Možná jste o hypertonii ještě vůbec nikdy neslyšeli, možná máte doma hypertonické miminko a vůbec o tom nevíte. Hypertonie (nebo hypertonus) je název pro zvýšené svalové napětí – svalové napětí je odpor, který klade sval proti svému natažení. Dotykem je cítit, že je miminko takové pevné, svalově tužší.

Jak se hypertonie u miminka projevuje?
Děťátko je plačtivé, zvýšeně dráždivé, neklidné, často se budí. Cítíte napětí v celém tělíčku, ručičky drží v pěstičce. Tyto děti nemají rády schoulené polohy v klubíčku, často se propínají do luku, zaklánějí se, staví mosty. Mohou se objevit trávící potíže, časté blinkání, děťátko rychle a povrchově dýchá, odmítá polohu na bříšku. Čím více dítě pláče a je neklidné, tím větší má svalové napětí.

Jaké jsou příčiny hypertonie?
Jak už jsem psala v článku Stále pláče a nic nám nepomáhá, tak jedna z možných příčin hypertonie je morfologické poškození mozku, ale zvýšené svalové napětí se objevuje i u dětí zcela zdravých. Důvody mohou být: stres maminky v těhotenství, zdravotní potíže v těhotenství, komplikace při porodu či nedonošenost, ale také způsob našeho života – hektika, stres, strach, chaos.

Péče o hypertonické miminko je velice náročná právě proto, že miminko je častěji nespokojené a zvýšeně plačtivé. Z mé zkušenosti se maminkám velice uleví, když zjistí, že příčinou pláče a nespokojenosti u jejich děťátka je právě hypertonie. Často si totiž pláč a nespokojenost dává maminka za vinu, což u ní způsobí ještě větší stres a nervozitu, kterou pak nevědomky přenáší i na miminko a stává se z toho bludný kruh. Nervózní, unavená maminka a stejně tak nešťastné a plačtivé miminko.

Hypertonické miminko určitě neotužujeme, ba naopak, snažíme se, aby bylo stále v teple. Skvělé jsou teplé koupele v dostatečném množství vody, aby bylo miminko ve vodě celé ponořené a bylo mu krásné teplíčko.

Jak pečovat o hypertonické miminko?
Základem je zpomalit. Péče o hypertonické miminko by měla být pomalá, klidná, žádné rychlé pohyby, žádné natřásání. Dalším důležitým bodem je i správné polohování a nošení miminka. Nošení ve svislé poloze se záklonem hlavy, leckdy v kombinaci s rychlými pohyby a natřásáním, přivodí miminku ještě větší podráždění. Oproti tomu správné polohy v naší náruči, které připomínají maminčinu dělohu, pomalé pohupování a klidný hlas maminky, to vše pomůže děťátku se zklidněním, uvolněním a zpomalením dechu.

S uvolněním svalového napětí také pomáhají dětské masáže, při kterých používáme odstředivé tahy, které uvolňují, uklidňují a zbavují děťátko stresu a napětí. Jemný dotek má opravdu blahodárné účinky na nervovou soustavu, děti se učí soustředit, relaxovat. Dotek je v prvních měsících života naprosto přirozenou, vrozenou, potřebou, proto bych vás chtěla moc podpořit a motivovat k tomu, abyste se nebáli své děti hodně chovat, nosit, dotýkat se jich. Zapomeňte na mýtus, že si děťátko rozmazlíte, je to totiž úplně naopak. Čím více je děťátko hlazené a mazlené, tím více je v budoucnu samostatné a spokojené.

V neposlední řadě je také potřeba podívat se na sebe, zda já jako maminka nejsem plná nervozity, strachu a napětí. Malá miminka jsou velice napojena na emoční pole maminky a veškeré naše vnitřní rozpoložení nám „zdrcadlí“. Proto je potřeba pracovat i na svém psychickém zklidnění. Maminka by na sebe neměla zapomínat! Základem je dobře se najíst a udělat si každý den alespoň malou chvilku radosti. To může být pro každou z nás něco jiného – tanec, knížka, pěkný film, kafíčko s kamarádkou nebo procházka venku.

Odstranění nebo zmírnění hypertonie není práce na pár dní. Je to o celodenním přístupu a práci s miminkem. Mám zkušenost, že když mají rodiče ty správné informace, naučí se s děťátkem správně pracovat, dopřejí mu něžnou, pomalou péči, dotek, vhodné podmínky k odpočinku a podporují ho v jednotlivých fázích jeho vývoje, tak dochází k postupnému zmírnění či úplnému ostranění hypertonie.

Jsem certifikovanou lektorkou psychomotorického vývoje dítěte od narození do jednoho roku věku, lektorkou cvičení s dětmi od narození do 3 let, lektorkou masáží dětí a kojenců. Jsem autorkou knížky Hravé cvičení pro děti s Péťou a zakladatelkou mimiPORADNY, která oslavila už 8. narozeniny. Mými online kurzy prošlo přeš 15 tisíc spokojených dětiček a maminek, které si společně doma cvičí.
Komentáře