Poloha hlavičky – proč rozhoduje o tom, jestli se bude miminko správně vyvíjet?

Kdybych měla vybrat jednu zásadní věc, kterou je potřeba u miminka hlídat, byla by to stoprocentně poloha hlavičky. Vývoj v prvním roce života je klíčový pro naši budoucnost: ovlivní držení těla, stereotyp chůze, koncentraci, paměť… Už se toho nikdy tolik nenaučíme. Predilekce neboli upřednostňování jedné strany těla, které začíná právě u hlavičky, může mít na vývoj obrovský negativní dopad.

V bříšku má miminko úplně jiné podmínky

Abychom pochopili, proč je poloha hlavičky tak zásadní, pojďme se nejdřív podívat na to, z jakých podmínek miminko na svět přichází. V bříšku je ve vodním prostředí, má jistotu polohy a neustálý kontakt s maminkou.

Když přijde na svět, nemá posílené žádné svaly, zůstává schoulené (flekční držení) a na zádech je celkově nestabilní. První svaly, které začíná posilovat, jsou právě svaly šíje. Neumí si lehnout na celá záda, opírá se o hlavičku a pánev. Má navíc opravdu těžkou hlavu – zabírá až 1/3 váhy jeho těla.

Čeho by mělo miminko v prvních třech měsících dosáhnout?

 • povolit se z flekčního držení a stabilizovat se v poloze na zádech
 • být v ose – tedy v poloze na zádech držet v jedné ose nos, bradu, hrudní kost a stydkou sponu
 • otáčet hlavičku s uvolněnou šíjí
 • dosáhnout stabilní polohy také na bříšku a nepřepadávat
 • vytvořit si trupovou stabilizaci, díky které zvládne zvednout končetiny nad tělíčko

A když není v ose… srovná se to samo?

Pokud toto všechno miminko zvládne, má zajištěný nejlepší start do zdravého vývoje. Osa je zkrátka základ. Každý jednodušší krok ve vývoji je obsažen v dalším těžším kroku. Pokud je dítě mimo osu, prostě nakřivo, dalším vývojovým krokem se to samo nesrovná. Tato asymetrie bude na děťátku vidět ve vývoji stále.

V prvních 6 týdnech života je asymetrie naprosto přirozená, ale pozor, není jedno, na kterou stranu má hlavičku položenou! Může se totiž velmi lehce stát, že VLIVEM NAŠÍ PÉČE a podmínek, které dítěti dáváme v naší náruči nebo k odpočinku a spánku, začne stáčet hlavičku stále na stejnou stranu:

 • svaly na krčku se zkrátí, na druhé straně se povolí
 • tuto stranu začne preferovat, upřednostňovat a pak mluvíme O PREDILEKCI.

Toto téma je bohužel stále aktuální a opakovaně se na lekcích cvičení setkávám s nejmenšími dětmi, které mají predilekci hlavičky a s tím spojené odchylky v psychomotorickém vývoji. A leckdy úplně zbytečně. Predilekci totiž lze předcházet.

Jak poznáme predilekci?

 • miminko používá preferovanou stranu častěji
 • díky tomu je na jednu stranu těla šikovnější než na tu druhou
 • upřednostňuje jednu ruku
 • nechce pít z jednoho prsa

Jak predilekce vzniká?

1. Poloha v bříšku

Predilekci si může dítě na svět přinést už z maminčina bříška. Příčinou je například zúžená děloha, málo plodové vody, ale také vícečetné těhotenství, kdy hlavička může naléhat na pánev matky nebo končetinu sourozence apod.

2. Porod

Během porodu může dojít k poranění svalů na krku, což způsobí rotaci a úklon hlavy na jednu stranu. V tomto případě dítě není schopno volného pohybu hlavou.

3. Rodiče a naše péče

Častým důvodem je ale také naše neodborná péče. Nedáváme děťátku vhodné podmínky a leckdy si ani nevšimneme, že je něco v nepořádku. To je ale úplně přirozené!

Pokud nemáme informace o vývoji dítěte ještě před jeho narozením, po porodu to doženeme těžko. V prvních týdnech je toho pro nás hodně nového, řešíme kojení, blinkání, pláč, bolesti bříška, přebalování, koupání, nevyspání, hormony jedou na plné obrátky, hojí se poporodní poranění… ale u predilekce je zrádné právě to, že je otázkou prvních pár týdnů, na které jsme doma úplně sami.

Čím je dítě ohroženo?

 • dochází ke svalovým dysbalancím
 • zatížení pánve není stejnoměrné a kvůli tomu se kyčelní klouby vyvíjí rozdílně
 • objeví se plagiocefalie – sležení hlavičky, protože v místě tlaku hlava neroste

Co pro dítě znamená plagiocefalie?

Plagiocefalie je jednou z nejčastěji se vyskytujících deformit lebky u dětí. Miminku hrozí asymetrické zploštění na zadní straně hlavičky, na této straně naopak vyčnívající a na druhé straně zploštělé čelo. Může dojít k posunu ucha vpřed na straně zadního zploštění a také dochází k posunu brady a čelisti na postižené straně, což má za následek špatný skus, poruchy artikulace, žvýkání, polykání či slinění.

Zvýšený tlak hlavy na jedno ucho snižuje příjem zvuku, což může u dítě ovlivnit prostorovou orientaci. V neposlední řadě je ovlivněn i zrak a může dojít k asymetrickému postavení obličeje.

Dejte svému miminku šanci na správný vývoj

Cílem naší péče by mělo být, aby se dítě od narození rozvíjelo na obě dvě strany těla stejně, ve správné posloupnosti a kvalitě. Predilekce končí v lepším případě jen sleženou hlavičkou, v tom horším třeba i skoliózou ve školním věku kvůli svalovým dysbalancím.

Chcete predilekci předcházet nebo se jí zbavit?

Pokud byste rádi věděli, jak predilekci předcházet, nebo pokud si teď u svých miminek všimnete, že opravdu používají jednu stranu více než tu druhou, že jsou na jednu stranu těla šikovnější, a chtěli byste jim pomoci, srdečně vás zvu do svého kurzu Mějte spokojené a zdravé miminko.

V kurzu se naučíme:

 • jak predilekci předcházet
 • co dělat, když miminko upřednostňuje jednu stranu
 • jaké je vhodné cvičení

Zajistěte svému miminku nejlepší start do života!

Komentáře