Miminka pláčou jednoduše proto, že s námi zatím neumí jinak komunikovat. Neumí nám říct: „Mami, mám hlad. Je mi teplo. Už se mi na těch zádech opravdu nelíbí. Potřebuju přebalit. Chci pochovat, je mi smutno. Jsem unavané“.
Určitě to není proto, že by nás chtěla manipulovat, týrat nebo nám to rodičovství pořádně osolit 🙂
Možná vás napadá, co může malá miminka stresovat, že mají potřebu plakat. Samozřejmě, že důvody jsou úplně jiné, než u nás dospělých a my se na ně teď podíváme.
Vůbec teď nechci hodnotit průběh porodu a co se děje po něm, jen bych chtěla, abychom si uvědomili, že tyto lékařské zásahy mohou mít emoční dopad na miminko a rozpoznali v nich možnou příčinu pozdějšího pláče.
Miminka vystresovaná porodem jsou často napjatá a podrážděná. Je to pravděpodobně kvůli vysokým hladinám stresových hormonů, kterým je dítě zaplaveno. A tyto stresové hormony brzdí trávící soustavu u miminka. Děti tak mohou po krmení zažívat nepříjemné pocity a jsme trochu u teorie o kolice. Příčina zažívacích potíží nemusí nutně být kvůli nedovyvinuté trávící soustavě, ale ve stresové reakci miminka.
Pokud byl průběh porodu traumatizující, může mít miminko potřebu plakat asi hodinku denně po dobu několika měsíců, než se s porodním stresem dokonale vyrovná.
Pokud by vám dělal pláč vašeho dítěte starosti nebo byste domnívali, že miminko pláče, protože ho něco bolí nebo je nemocné, tak určitě navštivte pediatra.
Někdy se my rodiče můžeme cítit pláčem dítěte odmítnuti, ale opak je pravdou, dítě nás pláčem neodmítá, ale naopak nám dává najevo, že je u nás dostatečně v bezpečí a může projevit své pocity.
Přidám ještě závěrečné shrnutí, při pláči dítě potřebuje: