Pláč je pro miminko nástroj, pomocí kterého s námi komunikuje, protože to zatím jinak neumí. Pláčem buď upozorňuje na nějakou svoji potřebu či nepohodlí, např., že potřebuje přebalit, pochovat, má hlad, potřebuje změnit polohu, je mu teplo či zima nebo použije pláč, jako důležitý mechanizmus k uvolnění stresu a k vyplavení stresových hormonů.
Lekce cvičení s dětmi vedu již přes 7 let a z mých zkušeností si dovolím pláč, při cvičení, rozdělit na dvě hlavní příčiny.
První příčina je ta, že nás děťátko upozorňuje na nějaké své nepohodlí, dostalo hlad, je mu teplo, potřebuje přebalit nebo už je příliš unavené.
Druhá příčina pláče, při cvičení, je ta, že s děťátkem cvičíme něco, co se mu úplně nelíbí. Když se naše děťátko např. samo otáčí na bříško přes svůj levý bok a my víme a chceme, aby bylo ve vývoji symetrické a začneme s ním trénovat otočku přes jeho pravý bok, který je ale méně oblíbený, může se stát, že nám to dá dítě, pláčem či křikem, najevo.
Malá miminka do 3 měsíců věku ještě rozumově nechápou příčiny a následky a jednají velmi instinktivně. Pokud pláčí, má to nějaký důvod a je potřeba jej řešit. U takto malých dětí vlastně veškeré cvičení probíhá v rámci našeho denního režimu a naší náruče. Děťátko se po porodu aklimatizuje v novém prostředí, učí se se svým tělem pracovat v gravitaci a vše, co s ním děláme: koupeme, přebalujeme, chováme, oblékáme, svlékame… tak je pro děťátko vlastně takové cvičení.
Pokud se stane, že malé miminko do 3 měsíců věku pláče, tak doporučuji ihned reagovat a najít příčinu.
Děti od 4 měsíců věku již začínají lépe a lépe chápat příčiny a následky a začínají si pláčem vynucovat své potřeby. Velmi dobře už rozumí tomu, že když pláčí, tak maminka nebo tatínek přicházejí a zvedají děťátko do náruče. Stejně tak rozumí i tomu, že když při cvičení neoblíbené strany začnou plakat, rodiče s aktivitou většinou přestávají a keckdy to má i ten efekt, že pak s dětmi cvičit nechtějí a skončí se slovy: “On cvičit nechce. Vzteká se mi u toho. Tahle strana jí prostě nejde.”
Pro nás rodiče by ale mělo být důležité, aby si děťátko prošlo vývojem ve správné kvalitě a posloupnosti.
Proto doporučuji nenechat se od děťátka odradit, ale snažit se najít cestu, jak docílit symetrie. Pokud se tedy například nedaří cvičení otočky přes pravý bok na podložce, můžeme využít našich nohou nebo gymnastického míče, viz video níže.
A závěrem pro vás mám pár tipů:
Chtěli byste si s dětmi hravé cvičení vyzkoušet? Pak vás srdečně zvu na svůj MINI kurz Hravé cvičení pro děti od 6 do 9 měsíců věku, který se bude konat od 8. do 11. listopadu 2021 a je celý zdarma.
Můžete se těšit na:
Více informací a možnost přihlášení zde.