3 nejčastější chyby při cvičení s miminkem

Mými kurzy, za sedm let, prošlo už opravdu hodně rodičů a dětí. V dnešním článku bych s vámi chtěla posdílet tři nejčastější chyby, které u rodičů vídám.

Jako první určitě uvedu RYCHLOST, a to nejenom rychlost při cvičení, ale celkově rychlost při zacházení s miminkem. Měli bychom si uvědomit, že novorozené miminko:

  • má velice špatně vyvinutý zrak
  • nezná gravitaci
  • v bříšku nemělo možnost žádné orientace v prostoru
  • jeho pohyby jsou řízené vrozenými reflexy a dítě se teprve postupně učí se svým tělem pracovat v gravitaci

Klidné a pomalé zacházení s novorozeným miminkem by mělo být základem naší péče.

Mám zkušenost, že ze začátku, když si ještě nejsme handlingem tak jistí, což je přirozené, protože novorozence držíme v náruči poprvé, tak vše okolo miminka děláme velice pomalu a opatrně. Postupně, jak si začínáme být jistější, máme více praxe, tak zrychlujeme.

Pomalé zacházení je důležité nejen u miminek, ale také u starších dětí, které motivujeme do pohybu a chceme, aby se měly možnost co nejvíce zapojit.

Jako druhou chybu vnímám NEVHODNOU DOPOMOC. Tím mám na mysli, že rodiče pomáhají dítěti příliš nebo naopak málo, případně né úplně moudře a leckdy je to kombinace všeho dohromady.

U malého miminka je potřeba dopomoci větší, protože, jak už zaznělo výše, tak malé miminko se teprve učí pracovat se svým tělem v gravitaci. Častou chybou je nedostatečné jištění hlavičky, většinou ještě v kombinaci se špatným úchopem, vlivem gravitace a neposílených šíjových svalů provokujeme hlavičku do záklonu.

U trošku starších dětí se zase setkávám s tím, že tak, jak se rodiče naučili pracovat s miminkem, když bylo malé, tak tímto způsobem o něj pečují stále, i když dítko už povyrostlo. Tzn., stále mu hodně v pohybu pomáhají, stále jej choulí, nosí v klubíčku a stále dítko hodně oblékají.

A jako příklad nepříliš moudré dopomoci uvedu polohu na bříšku, kdy rodiče většinou nemají potřebné informace, jak často mají děťátko dávat na bříško, jaké podmínky k nácviku potřebuje a jak mu v této poloze dopomoci, aby to bylo v souladu s jeho aktuálním vývojem. Díky špatným podmínkám, ručičkám přiliš u těla, špatným směrem motivace, bývá dítě na bříšku nespokojené nebo polohu trénuje ve špatném provedení.

A třetí, nejčastější chyba, se kterou se setkávám je NEVHODNĚ ZVOLENÝ CVIK NEBO POMŮCKA použítá v nevhodnou dobu. Vždycky je důležité podívat se na naše děťátko, v jaké fázi vývoje se právě nachází a co má v nejbližší době zvládnout a podle toho zvolit vhodné cvičení a pomůcky.

Pokud miminko nezvládá kvalitně první vzpřímení v poloze na bříšku, na pevné podložce, tak není úplně moudré cvičit s ním na velkém míči, kde je to pro děťátko daleko náročnější. Míč je měkký, nestabilní, často rodiče s dětmi cvičí na míči rychle (chyba 1), nedávají jim vhodnou dopomoc (chyba 2) a pokud dítě nemá správné provedení polohy na bříšku na pevné podložce, tak na velkém míči tomu bude zrovna tak, leckdy tato poloha vypadá ještě hůře.

A proto bych vás chtěla pozvat k tomu, abyste se při každém cvičení zamysleli nad tím, v jaké fázi vývoje se vaše dítě nachází a co daným cvikem vlastně chcete podpořit.

Ve chvíli, kdy rodiče mají srozumitelné informace, vědí, jaké pohybové vzory má dítě zvládnout a jak má vypadat jejich kvalitní provedení, tak bez problémů zvládnou své děťátko v pohybu i správně doprovázet.

Podívejte se i na video s malou praktickou ukázkou:

Chcete dopřát svému děťátku zdravý vývoj a správné pohybové návyky? Být si jistá, jak se o miminko starat a jak mu dopřát to nejlepší? A ještě si užít spoustu zábavy? Naskočte se mnou do kurzu Krok za krokem.

Komentáře