Co ovlivňuje psychomotorický vývoj dítěte

V prvním roce života dítě prochází opravdu bouřlivým vývojem, už nikdy se toho nenaučí tolik. Tento vývoj nikdo nevymyslel, máme jej od přírody „naprogramovaný“ a v tomto článku si povíme, co ovlivňuje vývoj dítěte, proč jsou některé děti „rychlé“, jiné naopak „pomalé“ a proč bychom neměli děti porovnávat.

Můžete se setkat také s názvem psychomotorický vývoj (dále jen PMV), kterým označujeme jak vývoj motorický, tak ale i ten duševní. PMV je kompletní vývoj dítěte, spadá tam hrubá motorika (dovednosti těla), jemná motorika (práce ruky), rozumový vývoj, sociální vývoj, vývoj smyslových orgánů a rozvoj řeči. To, jak kvalitně si dítě projde vývojem od narození do samostatné chůze, ovlivní jeho držení těla, stereotyp chůze, zručnost, koncentraci či paměť.

Psychomotorický vývoj začíná okamžikem narození dítěte a podle mých zkušeností jsou první tři měsíce věku ty nejdůležitější. Mizí většina novorozeneckých reflexů, dítě se adaptuje na nové prostředí, povoluje se z flekčního držení a stabilizuje se v ose na zádech, což bude zcela zásadní pro jeho další, správný vývoj.

Bohužel je většina rodičů na toto důležité období úplně sama a často i bez potřebných informací. V radostném očekávání a přípravě k porodu rodiče často ani nenapadne připravit se také na příchod miminka, aby věděli, co je důležité u něj sledovat, jakými vývojovými kroky si jejich dítě v prvních týdnech prochází, jak jej mají správně nosit, chovat a čemu se naopak úplně vyhnout.

Psychomotorický vývoj probíhá od nejjednodušší dovednosti po tu nejsložitější s tím, že na sebe jednotlivé dovednosti navazují. Takže každá jednodušší dovednost je obsažená i v dalším složitějším kroku. Proto jsou první týdny života dítěte tolik důležité. Nemůžeme si říct: „To bude dobré, to dožene později, to se časem samo srovná.“ Pokud se např. dítě do třetího měsíce věku nezastabilizuje v ose na zádech s pěkně rozloženým těžištěm, ale bude v této poloze i nadále nestabilní, ještě třeba s preferencí jedné strany, bude jeho asymetrický vývoj pokračovat i do dalšího vývojového kroku.

V psychomotorickém vývoji nehraje nejdůležitější roli čas, kdy dítě danou dovednost zvládne, ale jde nám především o správnou posloupnost a kvalitní provedení jednotlivých dovedností.

Co ovlivňuje psychomotorický vývoj dítěte?

Psychomotorický vývoj ovlivňují vnitřní a vnější podmínky. S vnitřními podmínkami nic neuděláme, děťátko je dostalo řekněme „do vínku“, je ale dobré, když o nich víme a pracujeme s nimi. Mezi vnitřní podmínky řadíme:

 • Genetickou výbavu
  Genetická výbava velice významně ovlivňuje vývoj dítěte a je to hlavní důvod, proč děti nemůžeme porovnávat (ani sourozence), každé dítě je z jiného „těsta“ … holt půlka z taťky, půlka z mamky a pokaždé se to namíchá trochu jinak 😉
 • Vlastní motivace a povaha dítěte
  Už i u malých miminek můžeme vnímat, zda je dítko totální pohodář, nic ho nerozhází a nikam se nežene, nebo je to velice aktivní a čiperné dítě, které udělá všechno proto, aby se za nabízenou hračkou dostalo.
 • Vícečetné těhotenství
  Pokud nás čeká dvojité štěstí, nebo třeba i trojité, je to krásná zpráva, ale z pohledu psychomotorického vývoje je určitě dobré si u vícerčátek správný vývoj pohlídat. Děti měly u maminky v bříšku přeci jen trošku méně místa a jejich správný vývoj by mohl být ohrožen.
 • Průběh porodu
  Nechci hodnotit lékařské zásahy v průběhu porodu, jen bych chtěla, abychom si uvědomili, že nešetrné manévry v průběhu porodu mohou způsobit novorozenci různá poranění (blokády šíje či páteře, zlomeninu klíční kosti …), díky kterým může docházet k odchylkám v psychomotorickém vývoji.
 • Děti předčasně narozné
  U miminek, která se rozhodla si s příchodem na svět pospíšit, je důležité spravedlivě odečítat každý den, o který se narodila dříve, a dopřát jim na vývoj potřebný čas. Děti, které jsou narozené několik týdnů před plánovaným termínem porodu, by měly být v péči odborného fyzioterapeuta.
 • Svalové napětí
  Každé děťátko se také narodí s jiným svalovým napětím. Svalové napětí je vlastně odpor, jaký klade sval proti svému natažení. Některá miminka se narodí s normálním svalovým napětím (svalová normotonie), jsou tak akorát.

  Některá miminka se narodí s nižším svalovým napětím (svalová hypotonie). Jsou to miminka taková měkoučká, ohebná, většinou povahově pohodáři, do žádných velkých akcí se nehrnou a vývoj jim jde pomaleji – trvá jim delší dobu, než si svaly vyposilují. Tady je hodně potřeba nejenom miminko správně chovat a nosit, ale také často vysvlékat a motivovat jej do jednotlivých dovedností, je vhodné i plavání a otužování.

  Některá miminka se narodí se zvýšeným svalovým napětím (svalová hypertonie), jsou to naopak děti napnuté, dráždivé, zvýšeně plačtivé. Nesnáší schoulené polohy v klubíčku, na podložce jdou hodně do záklonů. Péče o takové miminko bývá náročná, je potřeba, abyste věděli, že to není vaše chyba. U takového miminka je potřeba nabídnout velice pomalé zacházení, teplo, teplé koupele, opatrně s vysvlékáním. Pomůže vhodné nošení, mazlení, masáže a uvolňování miminka.

Je důležité si uvědomit, že každý člověk je originál. Každý máme úplně jiný start do života, a proto děti NIKDY NEPOROVNÁVÁME!

A co patří do vnějších podmínek?

 • My rodiče a naše působení 😉
  Ano, je to tak. Z jedné části ovlivní vývoj dítěte jeho vnitřní podmínky a z té druhé je to právě naše celodenní péče o něj – to, jak jej zvedáme, pokládáme, chováme, oblékáme, kolik mu dopřejeme aktivního pohybu, který odpovídá jeho dovednostem, nebo jaké mu poskytneme podmínky ke spánku a odpočinku.

Není nutné, aby se rodiče stali odborníky na psychomotorický vývoj dítěte, ale mám zkušenost, že pokud rodiče vědí základní informace – jakým vývojem jejich dítko aktuálně prochází, čeho má v nejbližší době dosáhnout, stává se péče o dítě smysluplnější a klidnější. Díky informacím rodiče svému děťátku lépe rozumí, umí mu nabídnout vhodné hry a cvičení, které jeho přirozený vývoj podpoří, ale zároveň jej nepřetěžují. Případně velice záhy rodiče objeví odchylku od správného vývoje a mohou okamžitě reagovat.

Komentáře